Rolnik szuka kasy

Polscy rolnicy mają obecnie wiele możliwości finansowania własnej działalności, nie tylko tej związanej z rolnictwem. Za kilka miesięcy mieszkańcy obszarów wiejskich będą mogli przykładowo zabiegać o 100 tys. złotych dotacji na otwarcie małego biznesu związanego z handlem czy usługami. Wsparcie będzie pochodziło z poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich’’ w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ale możliwości finansowania jest dużo więcej.

Czasami warto skorzystać z różnych źródeł finansowania, aby zapewnić sobie stabilny rozwój. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? – Na polskim rynku jest dostępnych bardzo dużo atrakcyjnych form finansowania dla rolników. Powiedziałbym nawet, że dużo więcej niż dla osób z innych sektorów gospodarki. Mamy kredyty preferencyjne z dopłatą do odsetek i kredyty unijne, wiele banków oferuje kredyty inwestycyjne oraz obrotowe przygotowane specjalnie dla rolników – stwierdza Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Na co powinien zwrócić uwagę rolnik przy wyborze kredytu? Przede wszystkim na trzy rzeczy: okres kredytowania, cenę kredytu i to, czy przy jego zaciąganiu można liczyć na dofinansowanie. Należy pamiętać, że działalność rolnicza jest działalnością sezonową, więc miesięczne raty nie zawsze będą najlepsze. Ponieważ kredytów rolniczych jest na rynku dość dużo, aby wybrać ofertę optymalnie, warto poprosić o pomoc doradcę bankowego, który dopasuje produkt do naszych potrzeb. – Polscy rolnicy dobrze pozyskują i umieją wykorzystywać zarówno fundusze unijne, jak i kredyty preferencyjne, do których dopłaca Skarb Państwa – uważa ekspert.

O wsparcie ze wspomnianego poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich’’ mogą starać się rolnicy oraz członkowie ich rodzin. Warunkiem jest jednak tzw. wielkość ekonomiczna gospodarstwa, czyli roczna produkcja gospodarstwa podana w euro. Dotację może otrzymać również rolnik, który przekaże gospodarstwo innemu rolnikowi.

Źródło: infoWire.pl, informacja własna FE

Dofinansowania dla rolników

Maciej Piskorski – dyrektor Departamentu Produktów Agro, Bank BGŻ BNP Paribas o dofinansowaniach dla rolników