Pożyczki szerokopasmowe dla telekomów

Popularne ,,telekomy’’, czyli przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej mogą szybciej planować inwestycje w szerokopasmowy Internet. Dlaczego? Bank Gospodarstwa Krajowego rozstrzygnął właśnie przetarg na preferencyjne pożyczki z programu Polska Cyfrowa.

Już we wrześniu br. – za pośrednictwem Alior Banku, który został pierwszym pośrednikiem finansowym – pierwsze pożyczki mogą trafić do firm. Do rozdysponowania jest nawet 100 mln zł – plus 10 milionów dołożone przez Alior, a pojedyncza firma może liczyć na 10 mln zł rozłożone na 15 lat.

Satysfakcji z podpisania umowy nie kryje wiceprezes Aliora Michał Chyczewski – finansowanie dostępu do Internetu zostało niedawno wpisane do bankowych priorytetów jako strategia ,,Cyfrowego buntownika’’. – Zakłada ona m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań cyfrowych i przeprowadzenie klientów przez rewolucję technologiczną w sposób bezpieczny i przyjazny – mówi o strategii Michał Chyczewski, obecnie p.o. prezesa Alior Banku. Na preferencyjne pożyczki BGK przeznaczył na razie 40 mln zł, z możliwością zwiększenia budżetu do 100 mln zł. Pojedynczy inwestor może liczyć na pożyczkę od 20 tys. do 10 mln zł.

Ale jak zapowiada BGK, to dopiero początek akcji pożyczkowej dotyczącej inwestycji w szerokopasmowy Internet. – Planujemy do 2023 roku przeznaczyć na ten cel kwotę 1 mld zł – przyznaje prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Potencjalnymi odbiorcami unijnego wsparcia jest około 6,5 tys. działających w Polsce firm telekomunikacyjnych. O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej, zapewniającej dostęp do szerokopasmowego Internetu, tzn. o przepustowości min. 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół. (MR, BGK, informacja własna).

Rynek dostępu do Internetu cały czas rośnie. Wg danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 r. wartość tego rynku wyniosła w Polsce ponad 5 mld zł, a liczba internautów wyniosła 14 mln. W tym samym roku blisko 36 na 100 mieszkańców miało dostęp do Internetu szerokopasmowego.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka: – Rozmawiamy z kilkoma bankami, jako pierwszy do współpracy z nami przystąpił Alior Bank.

[quote_box_center]- Mówimy o ponad 6 tys. firm, z którymi potencjalnie możemy podjąć współpracę. To bardzo pasuje do strategii Aliora, który wdrożył strategię Cyfrowego buntownika – tłumaczy wiceprezes Alior Banku Michał Chyczewski[/quote_box_center]

 

Fotografie: Alior, BGK