Popłynęła kasa z Polski Wschodniej

Sporym wzięciem cieszył się pierwszy konkurs o dotacje – ,,Wdrażanie innowacji przez MŚP’’ – w ramach programu Polska Wschodnia. Od przedsiębiorców wpłynęły aż 82 wnioski na łączną kwotę ponad 300 mln zł. Do rozdania jest 80 mln, a więc wnioski złożono na 377 procent przewidzianego w konkursu budżetu.

Liczby te potwierdzają, że firmy są chętne i gotowe do wdrażania innowacji. Potrzebują jednak odpowiedniego wsparcia, a właśnie takie oferuje POPW – twierdzi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (nowy rząd powołał na miejsce dotychczasowego MIR – Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa).

Nabór wniosków w ramach poddziałania 1.3.1 ,,Wdrażanie innowacji przez MŚP’’ zakończył się 30 października br. Obecnie trwa ocena projektów pod względem formalnym i merytorycznym, przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 7 mln zł. Środki te mogą przeznaczyć na wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług poprzez wdrożenie własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych. Pieniądze z programu Polska Wschodnia dotyczą m.in. zakupu usług doradczych związanych z inwestycją – w zakresie wzornictwa, przygotowania do wdrożenia czy doradztwa technicznego dotyczącego wdrożenia innowacji.

Z dotacji można także sfinansować zakup maszyn i urządzeń, linii produkcyjnych lub technologicznych, nabyć nieruchomości czy materiały budowlane, jak również zakupić prawa patentowe, know-how oraz licencje związane z wdrożeniem wyników prac badawczych.

Jak zapowiadają urzędnicy, tegoroczny nabór to dopiero początek. W puli całego poddziałania jest bowiem ponad 400 mln zł. Następny konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym roku. Natomiast jeszcze w tym roku (do 30 grudnia) przedsiębiorstwa mogą starać się o wsparcie na tworzenie nowych produktów i usług z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego.

Więcej informacji na stronie Programu Polska Wschodnia.