PFR kusi miliardami na innowacje

Według zapewnień Polskiego Funduszu Rozwoju – państwowej instytucji mającej wspierać biznes i samorządy w realizacji idei zrównoważonego rozwoju – niebawem ruszy platforma wsparcia innowacyjnych firm, która będzie miała do dyspozycji ogromne środki.

Najpierw jednak PFR musi dokonać wyboru pośredników finansowych, do których należeć będzie selekcja oraz realizacja inwestycji w przedsiębiorstwa w oparciu o finansowanie zwrotne.

I pośrednicy, i innowacyjne firmy mają o co się bić: platforma pięciu funduszy venture capital będzie dysponowała astronomiczną kwotą 2,8 mld zł. Na dobrze rokujące przedsięwzięcie firma może otrzymać od 300 tys. zł do trzech milionów.

Działalność rozpoczyna pięć  funduszy zarządzanych przez PFR Ventures. Kapitał na rozwój otrzymać mogą zarówno nowe innowacyjne przedsiębiorstwa jak i większe firmy, inwestujące w nowe technologie – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do programu kwalifikowane będą przedsiębiorstwa poszukujące finansowania na rozpoczęcie działalności innowacyjnej, w oparciu o przygotowany przez siebie biznesplan. Środki na inwestycje w MŚP będą zapewnione przez PFR Starter FIZ w ramach Programu Start in Poland oraz wkładu prywatnego od wybranych pośredników finansowych, czyli funduszy venture capital.

Wielkość inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwo wyniesie od 200 tys. zł do 3 mln zł. – Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty, które z uwagi na swój innowacyjny charakter wiążą się z wyższym ryzykiem, ale jednocześnie mogą przynieść wysoką stopę zwrotu z inwestycji –  dodaje Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. Innowacji w PFR.

Więcej informacji: www.pfrventures.pl

Jak zapewnia Paweł Borys, prezes PFR, kapitał mogą otrzymać zarówno start-upy, jak i większe firmy, które inwestują w nowe technologie.

 

 

(PFR, informacja własna / fot. PFR)