Redakcja Funduszy Europejskich opublikowała w najnowszym wydaniu czasopisma wyniki rankingu najskuteczniejszych firm doradczych. W ogólnym zestawieniu najlepsza okazała się firma Crido z Warszawy, która w 2018 r. uzyskała dla swoich klientów ponad 540 mln zł. Tuż za nią znalazł się poznański Strategor (510 mln), a trzecie miejsce zajęła wrocławska firma doradcza Progress Consulting (507 mln).

Dwie pierwsze firmy obsługują przede wszystkim sektor MŚP i dużych przedsiębiorstw, Progress specjalizuje się w projektach infrastrukturalnych dla samorządów terytorialnych. Ta ostatnia firma triumfowała także pod względem ilości projektów, na które zdobyła dofinansowanie (119). W kategorii liczby projektów w czołówce znalazł się także gdyński ADM Consulting Group oraz kolejna firma z Poznania – ECDF Dotacje (72 projekty). – Budowałem firmę od podstaw, to była jedna z pierwszych firm doradczych w Polsce. Dlatego cieszy mnie pozycja jednego z liderów na rynku dotacji – komentuje Paweł Grabarkiewicz, dyrektor zarządzający Strategora. Firma zajęła także pierwsze miejsce w prestiżowej kategorii dotacji na badania i rozwój.

– Tegoroczny ranking wyraźnie pokazał, że wsparcie dla MŚP w regionalnych programach operacyjnych dobiega końca, a w czole zestawienia znaleźli się gracze, którzy podbili swoje wyniki dzięki ,,Szybkiej ścieżce’’ i ,,Badaniach na rynek’’ – mówi Marek Szymański, redaktor naczelny Funduszy Europejskich. Szymański zwraca także uwagę na spadek aktywności inwestycyjnej w samorządach lokalnych. – Wynika to nie tylko z ubywających dotacji do wykorzystania, ale również z faktu, iż samorządom brakuje środków na pokrycie wkładu własnego do unijnych inwestycji – dodaje.
Pełne wyniki rankingu dostępne są w najnowszym wydaniu Funduszy Europejskich.