Już po raz ósmy zostanie wybrane najlepsze przedsięwzięcie dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków UE.
Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ funduszy europejskich na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach. W tegorocznej edycji są to:
- Rewitalizacja,
- Obiekt turystyczny,
- Turystyka mobilna i wirtualna,
- Turystyka aktywna,
- Kultura i sztuka,
- Miejsce przyjazne rodzinie,
- Edukacja.
O miano nowego Cudu Funduszy Europejskich, w każdej z kategorii, walczy 21 projektów z 12 województw. Łącznie nadesłano195 zgłoszeń. Najwięcej z województw: śląskiego (23), dolnośląskiego (22) i małopolskiego (19).
Najpopularniejszymi kategoriami były: Rewitalizacja (60), Obiekt turystyczny (46) i Turystyka aktywna (30).
Główną nagrodą w każdej z kategorii jest statuetka „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablica pamiątkowa, dyplom, pakiet materiałów promujących, a także działania promocyjne.
Wybór laureatów w konkursie jest dwustopniowy. W pierwszym etapie, kapituła konkursu wytypowała projekty nominowane w każdej z kategorii. W drugim, wybierze siedem nowych Cudów Funduszy Europejskich. Ósmy wyłonią internauci.
Głosować można za pośrednictwem strony www.polskapieknieje.gov.pl. Głosowanie rozpoczęło się 20 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Zwycięzców poznamy we wrześniu.
Źródło: fundusze europejskie.gov.pl