Dotacje dla młodych rolników

Jesteś osobą młodą i wiążesz swoją przyszłość z rolnictwem? Możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł. Fundusze z programu „Młody Rolnik”, realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, otrzymają osoby, które spełnią określone wymogi.

Pieniądze na start może dostać osoba, która nie ukończyła 40 lat i po raz pierwszy rozpocznie prowadzenie gospodarstwa rolnego. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż powierzchnia średniego gospodarstwa w danym województwie – mówi serwisowi infoWire.pl prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Aby móc uzyskać dotacje, trzeba mieć też odpowiednie wykształcenie rolnicze (jeśli się go nie ma, należy je uzupełnić w ciągu trzech lat od przyznania funduszy) i być ubezpieczonym w KRUS-ie.

Wnioskodawcy są oceniani – otrzymują punkty za biznesplan, potencjalną zdolność ekonomiczną danego gospodarstwa oraz postawę proekologiczną. Pod uwagę brane są także kwalifikacje zawodowe i wykształcenie kandydata.

Większe szanse na otrzymanie dopłaty mają ci, którzy zdecydują się na produkcję zwierzęcą, między innymi bydła, owiec i kóz – informuje ekspert.

Dofinansowanie ma pomóc młodym rolnikom w starcie. Dzięki pieniądzom łatwiej będzie przejąć lub kupić gospodarstwo rolne. Do tej pory dotacje cieszyły się ogromnym powodzeniem. Najbliższy nabór wniosków planowany jest na II kwartał 2015 r.

Programy pomocowe, a także zapewnienie sprzyjających warunków rozwoju dla rolnictwa, powinny przyczynić się do odmłodzenia polskiej wsi.

Źródło: infowire.pl