300 milionów złotych chce na początek przeznaczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację domów jednorodzinnych. Pilotażowy program nazywa się Ryś, a władze Funduszu nazywają go – nie bez powodu – przełomowym. Dlaczego? Bo po raz pierwszy będą z niego mogli skorzystać właściciele domów opalanych węglem. Program wkrótce wystartuje.
W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyły się konsultacje w tej sprawie, w czasie których władze Narodowego Funduszu przedstawiły założenia programu Ryś. Jego celem jest kompleksowa, głęboka termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej wśród mieszkańców i pracowników gmin. NFOŚiGW uwzględnił już wcześniej wiele uwag będących efektem konsultacji społecznych, m.in. zwiększył proponowane maksymalne koszty kwalifikowane inwestycji i wysokość dotacji do 20 proc. i 40 proc.
– Zgodnie z projektem programu Ryś wsparcie w pilotażu będzie udzielane w formie kredytów z dotacją, poprzez banki wybrane zgodnie z zasadami Prawa ochrony środowiska. Zwrotna forma pomocy daje możliwość ponownego wykorzystania środków i dotarcia do jak największej liczby osób – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW. Jak zaznaczyła Prezes Małgorzata Skucha, w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 zwiększyła się rola instrumentów zwrotnych i także Narodowy Fundusz dąży do większego udziału zwrotnej pomocy finansowej, aby mieć możliwość finansowania większej liczby projektów w dłuższej perspektywie.
Eksperci uczestniczący w spotkaniu wskazali, że z dofinansowanie inwestycji z programu Ryś będzie dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z węgla, jako paliwa do ogrzewania domu. Do tej pory na polskim rynku nie było programu termomodernizacji, który efektywnie trafiałby w potrzeby tych osób. Program Ryś będzie więc przełomowym rozwiązaniem dla mieszkańców Polski. Według ekspertów kwota trzystu milionów złotych zarezerwowana na program Ryś może okazać się niewystarczająca. Narodowy Fundusz obiecuje jednak, że budżet programu zostanie zwiększony, jeśli będzie cieszył się on dużym zainteresowaniem mieszkańców. Program Ryś będzie realizowany w latach 2015-23, z możliwością zawierania umów do końca 2020 roku. (MS, NFOŚiGW).