Dofinansowanie do żłobków

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dofinansuje 32 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi w całej Polsce.

– To największa pula pieniędzy przekazana do tej pory, 150 mln zł, na rzecz tworzenia, utrzymania i obniżenia kosztów dla rodziców na rzecz rozwoju opieki nad dziećmi najmłodszymi – poinformował minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

W tym roku o środki z programu Maluch mogły ubiegać się także uczelnie. W efekcie od października powstanie na nich 1436 nowych miejsc przedszkolno-klubikowych. Na założenie żłobków, klubików dziecięcych i zatrudnienie opiekunów dziennych uczelnie otrzymają 11 mln zł.

Do konkursu wpłynęło ponad 60 wniosków, a dofinansowanie dostały 43 uczelnie. Program pozwala korzystać ze żłobków nie tylko pracownikom, ale też doktorantom, studentom i osobom będącym na umowach cywilno-prawnych. Ze strony resortu nauki inicjatywa tworzenia miejsc dla dzieci przy uczelniach jest elementem programu „Przyjazna uczelnia”.

W tegorocznej edycji konkursu Maluch 75 gmin otrzyma dofinansowanie w wysokości ok. 60 mln. Będą to pieniądze na utworzenie nowych miejsc opieki, w których powinno powstać w tym roku ok. 2,5 tysiąca.

– Już wcześniej rozstrzygnęliśmy jedną część konkursu Maluch, dotyczącą współfinansowania utworzonych wcześniej miejsc. To cieszy się bardzo dużym powodzeniem, bo chcemy utrzymywać utworzone wcześniej miejsca i obniżać koszty dla rodziców podkreślił minister. Dodał, że w konkursie było duże zainteresowanie ze strony samorządowców i podmiotów prywatnych.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że od 2013 r. wprowadzono nowy sposób współfinansowania także podmiotów prywatnych, społecznych i organizacji pozarządowych, tworzących miejsca opieki nad maluchami.

– W tym roku ponad 1100 instytucji prywatnych, społecznych, otrzyma dofinansowanie na 50 mln zł. Te pieniądze są po to, żeby obniżyć koszty dla rodziców poinformował. Dofinansowanie oznacza, że kwota, jaka musi zapłacić rodzic za na miesięczne utrzymanie dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, obniży się o ok. 400 zł.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl